Konferans

Alanında en etkin isimleri ‘Mimari ve Tasarımda Gelecek’ teması altında yapacakları sunumlarla ağırlayacak. En güncel konuların tartışılacağı zengin içerik ve paylaşımlarla dolu konferans ve panelleri sakın kaçırmayın.

Ahmet Burçin Gürbüz

Ahmet Burçin Gürbüz

Ahmet Burçin Gürbüz 1984 yılında İskenderun’da doğdu. Üniversitede Mimarlık eğitimi alırken bir yandan da doğa sporları ve teknoloji üzerine, projelerde yer aldı. Yine bu dönemde su altı görüntüleme ve video yarışmalarında birçok ödüller aldı. Mezuniyet sonrası ilk mimarlık ofisini İskenderun’da kurdu ve ilerleyen yıllarda sırasıyla Ankara ve İstanbul’da çeşitli projeler gerçekleştirdikten sonra 2012 yılında İstanbul’da TasarımATLAS’ı kurdu. Ankara’da mimarlık yaptığı dönemde üzerine çalıştığı ve tasarımını yaptığı işler arasında helikopter pistleri, hidrolik ve mekanik aksamlar ve yeni nesil göz tarama tır dorsesi gibi niş, yenilikçi ve teknolojik alt yapısı olan projelere liderlik yaptı. Bu; kendisinde teknoloji, bilim, sanat gibi farklı disiplinlere olan merak ve tutkuyu tetikleyen bir dönem oldu. TasarımATLAS Architecture and Design 2012’den günümüze 1 Milyon m2’nin üzerinde, çeşitli ölçek ve bağlamlarda projeler gerçekleştirdi.

Konvansiyonel işlerin yanında, çelik karkas yapılar, parametrik tasarım ve modüler üretim sistemlerini bir araya getiren projeleri de hayata geçirdi. 2016 yılı itibariyle, TasarımATLAS bünyesinde mimari tasarım, uygulama ve görselleştirmenin yanı sıra; yeni nesil teknolojiler, bilim ve sanat gibi çeşitli disiplinleri bir araya getiren araştırma ve çalışmalara yer veren ekip, GarageATLAS adı altında, VR, AR ve Mixed Reality kurguları, ayrıca 360o fotoğraf, video çekimleri ve görselleştirme üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Alper Derinboğaz

Alper Derinboğaz

Alper Derinboğaz, 2005 yılında lisans eğitimini onur derecesi ile İTÜ’de tamamladı. Yüksek lisans eğitimine devam ettiği UCLA’de Fulbright Bursu ve UCLA Graduate Ödülünü aldı. 2010 yılında İstanbul’da kendi mimarlık ofisi Salon’u kurdu. 2011’de üç uygulaması ile Arkiv Yılın Mimarlık Eserleri Seçkisi’ne giren Derinboğaz, aynı sene Arkitera Genç Mimar Özel Ödülü’nü aldı. Yeni medya ve mimarlığı bir araya getirdiği Augmented Structures, Architizer’ın düzenlediği 2015 Architizer A+ Awards gibi birçok başka ödülün sahibi oldu. Alper Derinboğaz, farklı ölçeklerde çalışmalarına devam ediyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım atölyesi yürütücülüğü yapıyor. Derinboğaz’ın İstanbul’un güncel planlamasını konu alan işleri, Türkiye’yi 14.Venedik Mimarlık Bienali’nde temsil etti. Geçtiğimiz sene İnovatif Mimarlık kategorisinde uluslararası The Plan Ödülü’nü alan Alper Derinboğaz’ın işleri enstalasyonlardan, müze projelerine uzanan bir çeşitlilik gösteriyor. Tasarım yaklaşımı çoğunlukla yerin veya temanın özünde var olan unsurları konu alıyor ve zaman-mekân ilişkisinin çeşitli ifadelerini araştırıyor.

Arda İnceoğlu

Arda İnceoğlu

Arda İnceoğlu İTÜ’den 1989 yılında birincilikle mezun oldu. Charles Correa’nın Mumbai ofisinde çalıştı. Yüksek lisans eğitimini Fulbright bursu ile North Carolina State University College of Design’da tamamlarken AIA okul madalyasını kazandı. Doktora derecesini 1999 yılında İTÜ’den aldı. 1992 – 2013 arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde; 2001-2002 ve 2013-2014 arasında NCSU’da öğretim üyesi olarak mimari tasarım stüdyoları ve mimarlık kuramı dersleri verdi. 2000 yılında Doçent, 2012 yılında Profesör ünvanlarını aldı. 2014’den beri kurucu Dekan olarak MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinden görev yapmaktadır. MEF FADA’da Tasarla ve Yap! Programının geliştirilmesinde ve uygulanmasında çalıştı. Mimarlık eğitimi ve araştırmalarının yanında mimarlık meslek pratiğini de sürdürdü. Uygulanmış projeleri arasında Pamukkale Tenis Kulübü (Deniz Aslan ile); Müşkülüm Çiftliği ve Tekfen Yalıkavak Evleri (İpek Yürekli ve Trafo Mimarlar ile); İTÜ Beylerbeyi İlköğretim ilkokulu (İpek Yürekli ve Trafo Mimarlar ile) sayılabilir. Ödül aldığı çok sayıdaki mimari ve kentsel tasarım yarışması arasında 2012 yılındaki Göbeklitepe arkeolojik alanı için yapılan uluslararası yarışmadaki 2. Ödül; UIA 2005 Kongresi kentsel tasarım yarışması 3. Ödül ve Balıkesir Çamlık Kentsel Tasarım Yarışması’ndaki 1. Ödül sayılabilir. 2002 yılında İpek Yürekli, Deniz Aslan, Cem Altun ve Sevim Aslan ile birlikte tasarladıkları ABS Genel Müdürlük projesi ile Ulusal Mimarlık Ödülünü kazanmıştır.

Ayça Kadıoğlu

Ayça Kadıoğlu

Mimar Ayça Kadıoğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1997 mezunudur ve mimarlık, iç mimarlık ile mobilya tasarımı alanlarında uzmanlaşmıştır. Kurucusu ve yöneticisi olduğu mimarlık şirketinde, 20 yılı aşkın tecrübesi ve yenilikçi yaklaşımı ile endüstri, yeni teknolojiler, sanat ve mimarlık disiplinleri arasında çözümlemeler geliştirmeye odaklanarak projeler hayata geçirmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde aldığı sanat ağırlıklı mimarlık eğitiminin izleri farklı ölçeklerdeki projelerinde dikkat çekmekte ve çeşitli türlerde geliştirdiği projelerinde sanat tutkusu ağırlıklı olarak kendini göstermektedir.

Ayşin Sevgi Karakurt

Ayşin Sevgi Karakurt

Orta öğretim ve lise eğitimini Burdur’da birincilikle tamamlayan Ayşin Sevgi Karakurt, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 2000 yılında lisans, 2003 yılında yüksek lisans derecesini aldı. 2005 senesinde ortağı olduğu Turuncu Mimarlık ofisini kurdu. Bu süreç içerisinde üç sene boyunca yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ODTÜ Mimarlık Fakültesi 4. sınıf stüdyosunda görev aldı. 2005 yılından bu yana mimarlık pratiğine kendi ofisinde devam etmektedir. 2015 yılının başında AS Architects ofisini kurmuştur. Konut yapıları, ticari ve karma kullanımlı yapılar başta olmak üzere, farklı ölçekte pek çok projenin tasarımını ve yönetimini gerçekleştirmiştir. Projeleri ulusal ve uluslararası alanda farklı ödüllere layık görülmüş, sektörde önemli yere sahip yayınlarda yer almıştır.

Can Çinici

Can Çinici

1962 yılında doğdu. ODTÜ (MA, 1989) ve Londra Architectural Association’da (AA Grad Dipl., 1991) eğitim gördü. Ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok ödül kazandı. Bunlar arasında 1995 yılında TBMM Cami ile Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülünü, 1999’da Tepe Mimarlık Vakfı Ödülünü ve Ulusal Mimarlık Ödüllerini (1994 ve 2014) saymak mümkündür. Aralarında 2008 – 2009 yılları arasında WA Community tarafından düzenlenen ‘7 Architects – 7 Hills’ ve 2012 Venedik Mimarlık Bienali kapsamındaki ‘Traces of Centuries and Future Steps’ sergileri de olan uluslararası organizasyonlara davet edildi. 2007 – 2012 arası Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı’nda atölye yürütücüsü ve kurucu olarak görev aldı. Halen Çinici Mimarlık bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Can Tamirci

Can Tamirci

Can Tamirci 1984’te Ankara’da doğdu. 2007 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde Lisans eğitimini tamamladı. ‘TAV Esenboğa Havalimanı İnşaatı’ ile ‘Uygur Mimarlık’ ve ‘Emre Arolat Mimarlık’ ofislerinde staj eğitimi gördü. 2007 yılında ‘Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım’ programında Yüksek Lisans çalışmalarına başladı. Programa ara verdiği 1 yıl süresince ‘Tabanlıoğlu Mimarlık’ bünyesinde farklı ölçeklerde konsept projeler üretti. 2010 yılında Yüksek Lisans programını tamamladı. Eğitimi sırasında Roterdam, Brüksel ve İstanbul’ da düzenlenen akademik sergilerde projelerine yer verildi. Akademik eğitiminin ardından ‘Turkmall Market Yatırım’ şirketinde 1yıl proje koordinatörü olarak görev yaptı. Mesleki pratikleri sırasında Konut, Ofis ve Alışveriş Merkezi projeleri üzerinde detaylı çalışma olanağı buldu. 2012 yılında ‘Tamirci Mimarlık’ şirketini kurdu ve çalışmalarını kendi ofis bünyesinde sürdürmektedir. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yarı-zamanlı proje yürütücülüğü görevine devam etmektedir.

Derya Güleç Özer

Derya Güleç Özer

Doç. Dr. Derya Güleç Özer, 2004 yılında ODTÜ Mimarlık’ta lisans, 2007 yılında Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisans ve 2014 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarımda bilişim alanında doktora derecelerini almıştır. 2015 yılında MIT (Massachusettes Institute of Technology) Mimari Bilişim alanında post doktora çalışmalarına devam etmiştir. Mimari proje yarışmaları alanında birçok çalışması ve ödülü bulunmaktadır. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Ortamında Mimarlık alanında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarına www.deryagulecozer.com adresinden ulaşılabilir.

Dwayne Oyler

Dwayne Oyler

Dwayne Oyler ve Jenny Wu, Oyler Wu Collabrative mimarlık ve tasarım firmasını Los Angeles’ta 2004’te kurmuşlardır. Firma,tasarımdaki deneyimiyle, malzeme tasarımı, fabrikasyon ve Architectural Record tarafından verilen 2013 Design Vanguard birincilik ödülünü almasıyla tanınmıştır. Yarışma kazanan proje olan The Exhibit Columbus, 3D Sistemler için Los Angeles’taki 3 Boyutlu Mutfak Laboratuvarı ve 16 katlı The Monarch Tower Taipei, Tayvan konut yüksek artış son olarak tamamlanan projeleridir. Ofis, LA Şehri için büyük ölçekli bir kamu projesi olan LA Nehri Bisiklet Yolu ve Greenway projesini tasarlayabilmek için Los Angeles Şehri tarafında açıldı. Ofis, AIA California Council’den 2013 Gelişen Yetenek Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı, Tayvan’ın ADA’nın Yeni Gelişme Ödülü’nün AIA LA’dan 2012 Yılı Başkanlık Onur Ödülü Mimar ve 2011 New York’taki Architectural League Yükselen Sesler Ödülü. Pendulum Plane adlı kitabı 2009 yılında Los Angeles Mimarlık ve Kentsel Forumu tarafından yayımlandı. Tasarım ve son zamanlarda, Trilogy: SCI-Arc Pavilions adlı bir kitap, SCI-Arc Press tarafından yayınlandı. Dwayne Oyler ve Jenny Wu, Güney California Mimarlık Enstitüsü’ndeki tasarım fakültesi üyeleridir. Önceki yıllarda Harvard GSD, Syracuse University ve Columbia GSAPP gibi çeşitli kurumlarda eğitim verdiler.

Efe Karabulut

Efe Karabulut

Efe Kababulut 1988 yılında Ankara’da doğdu. 2009 yılında New York’ta, Rochester Institute of Technology’de ana dal olarak Endüstriyel Tasarım bölümünü, yan dal olarak ise Pazarlama – Marketing Bölümünü bitirdi. Amerika’daki eğitimi sırasında Danimarka’ya giderek Danish Institute for Study Abroad’da Mobilya Tasarım ve Üretim üzerine eğitim aldı. Amerika’da bulunduğu süre zarfında dünyaca ünlü birçok mobilya firmasında satış ve tasarım alanında çalışma imkanı da bulan Efe Kababulut, Amerika eğitimini tamamladıktan hemen sonra 2009 yılında Lazzoni Mobilya’nın Amerika operasyonunun kurucusu ve yöneticisi olarak görev almaya başladı. 2012 yılında Türkiye’ye dönmesiyle birlikte Lazzoni Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi ve Marka Pazarlama-Satış Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında ise İstanbul Haliç’de bulunan Lazzoni Hotel’in temellerini attı. Halen otelin Yönetim Kurulunda aktif olarak görev alan Efe Kababulut, New York-İstanbul-Doha arasında tasarım çalışmaları ve yurt dışı projelerine devam etmektedir.

Ernesto Klingenberg

Ernesto Klingenberg

Özellikle karma kullanım ve kentsel entegrasyona odaklanan Ernesto, L35’in Orta Avrupa, Orta Doğu ve Hindistan’daki faaliyetlerini bir düzine ülkede onlarca projeyle yönetiyor. Ayrıca, L35 mimarları arasında ve diğer mekanlardan profesyonellerle yaratıcı değişimi teşvik eden Tasarım İnovasyon bölümünü de yönetiyor. Birlikte yaratma ve küresel ağ oluşturmaya inanan bir firma, düzenli olarak MIPIM, MAPIC, IE ve LAI gibi farklı forumlarda konuşmacı ve temsilci olarak katılmaktadır.

Gürhan Bakırküre

Gürhan Bakırküre

1965 yılında İstanbul’da doğdu. 1985 senesinde İstanbul İtalyan Lisesini bitiren Bakırküre, 1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1992’ de “ Çağdaş Kültür ve Mimari Bağlamında Müze Mimarisi ve Müzecilik Kavramının İrdelenmesi” konulu yüksek lisans tezini tamamladı. 1989 yılından beri mesleki hayatını sürdüren, Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya gibi ülkelerdeki uluslararası ve ulusal projeleri, çeşitli mimari proje yarışmalarından ödülleri ile sergilenmiş işleri bulunan Bakırküre, panel ve konferanslar gibi çeşitli etkinliklerde konuşmacı olarak yer almakta, mimari proje yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 2008-2013 yılına kadar öğretim görevlisi olarak “Mimari Proje” dersleri vermiştir. 1990 yılından 2013 senesine kadar ortak olarak çalışmalarına devam ettiği firmasından ayrılarak 2013 yılında Bakırküre Mimarlık’ı kurmuştur.

Kurucusu olduğu, İstanbul merkezli Bakırküre Mimarlık’taki mimari, iç mimari tasarım ve uygulama faaliyetlerinin yanı sıra, anahtar teslim ofis çözümleri sunan disiplinlerarası bir platform olarak ofis mekânları özelindeki çalışmalarını sürdürmektedir. Bakırküre ’nin son dönemde gerçekleştirmekte olduğu işler arasında British American Tobacco, Arçelik, Şişecam, Deloitte, ING Bank, Inteltek, Roche, Altınbaş, Cigna, Burgan Bank gibi küresel şirketlerin Türkiye ofisleri bulunmaktadır. İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Mimarlar Odası üyesi Bakırküre, İngilizce ve İtalyanca dillerini bilmektedir. Yaptığı çeşitli sporların yanı sıra Taekwondo çalışmalarına siyah kuşak olarak devam etmekte; ayrıca amatör olarak bateri çalmakta ve DJ’lik yapmaktadır.

Hamid Hassanzadeh

Hamid Hassanzadeh

İranlı bir mimar olan Hamid Hassanzadeh, tasarımcı, araştırmacı ve konuşmacıdır. Mimarlık eğitimini İran’da aldı. Bu alandaki yedi yıllık tecrübesiyle İran, Türkiye, Rusya ve ABD’de birçok projede çalıştı. 2016 yılında Instagram üzerinden başlayarak Parametric Architecture dergisini kurdu. Hamid, 2018’de GAD Mimarlık ekibine tasarımcı ve mimar olarak katıldı. Geçtiğimiz yıl GAD’da birçok projede yer aldı. Gerek bağımsız ortak çalışma ortamlarında liderlik etmekte çok esnek olan Hamid, çalışma ve tasarım becerilerini her zaman geliştirmeye çalışmaktadır. ve GAD ve Parametric Architecture hakkında konuşmaya çok heveslidir.

Jenny Wu

Jenny Wu

Dwayne Oyler ve Jenny Wu, Oyler Wu Collabrative mimarlık ve tasarım firmasını Los Angeles’ta 2004’te kurmuşlardır. Firma,tasarımdaki deneyimiyle, malzeme tasarımı, fabrikasyon ve Architectural Record tarafından verilen 2013 Design Vanguard birincilik ödülünü almasıyla tanınmıştır. Yarışma kazanan proje olan The Exhibit Columbus, 3D Sistemler için Los Angeles’taki 3 Boyutlu Mutfak Laboratuvarı ve 16 katlı The Monarch Tower Taipei, Tayvan konut yüksek artış son olarak tamamlanan projeleridir. Ofis, LA Şehri için büyük ölçekli bir kamu projesi olan LA Nehri Bisiklet Yolu ve Greenway projesini tasarlayabilmek için Los Angeles Şehri tarafında açıldı. Ofis, AIA California Council’den 2013 Gelişen Yetenek Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı, Tayvan’ın ADA’nın Yeni Gelişme Ödülü’nün AIA LA’dan 2012 Yılı Başkanlık Onur Ödülü Mimar ve 2011 New York’taki Architectural League Yükselen Sesler Ödülü. Pendulum Plane adlı kitabı 2009 yılında Los Angeles Mimarlık ve Kentsel Forumu tarafından yayımlandı. Tasarım ve son zamanlarda, Trilogy: SCI-Arc Pavilions adlı bir kitap, SCI-Arc Press tarafından yayınlandı. Dwayne Oyler ve Jenny Wu, Güney California Mimarlık Enstitüsü’ndeki tasarım fakültesi üyeleridir. Önceki yıllarda Harvard GSD, Syracuse University ve Columbia GSAPP gibi çeşitli kurumlarda eğitim verdiler.

Jeronimo van Schendel

Jeronimo van Schendel

Jerónimo van Schendel ETSAM’dan mezun,İspanyol-Kolombiyalı bir mimardır. Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Okulu’ndan (2016), yüksek lisans derecesine sahiptir. Jerónimo, Cruz y Ortiz, Rafael Moneo veya AS + gibi tanınmış mimarlarla çalışmıştır ve IDEO San Francisco CoLab Üyesidir. Halen, şehirleri ve mimariyi iklim, kültür, madde ve enerji ile yakından bağlantılı ekosistemler olarak öngören bir uluslararası uygulama olan Abalos + Sentkiewicz AS + ‘da Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Jerónimo AS + ‘da, Çin, Latin Amerika ve İspanya’da projeler yürütmekte ve firmanın ortak girişimlerini, inovasyon ve rekabet stratejilerini koordine etmektedir (20 üzeri yarışma, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında dört birincilik ödülü kazanmıştır). Jerónimo, mimari tasarım alanında “Arquia 2011” ulusal ödülü, “Lisansüstü Çalışmalar için Gerçek Colegio Complutense Bursu” ve Madrid’in “Premio al Rendimiento Académico Excelente” ödülünü almıştır. E.T.S.A.M, Harvard G.S.D ve Harvard Eğitim Enstitüsü’nde (LEFT Girişimi) araştırma ve eğitim görmüştür. Araştırma çalışmaları, Arquitectura Viva, Revista Arquitectos CSCAE, A + T, Metalocus, Archipreneur Dergisi, Ottiya Dergisi veya Bill Aulet Çalışma Kitabı gibi medyada yayınlanmış veya alıntılanmıştır.

Kutlu İnanç Bal

Kutlu İnanç Bal

1979 yılında Samsun’da doğdu. GÜMMF Mimarlık bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Ankara’da çeşitli mimari firmalarda iş deneyimi kazandı. 2004 yılında St. Petersburg Rusya’da, 2005-2007 yılları arasında KKTC’de çeşitli projelerde görev aldı. Bu sırada Girne Amerikan Üniversitesinde yarı zamanlı ders yürütücülüğü yaptı. 2007-2009 yılları arasında Moskova’da uluslararası havaalanı projesinde görev yaptıktan sonra 2010 yılında Ankara’ya dönüp Hakan Evkaya ile “ikikerebir”i kurdu. 2010 yılından beri girilen ulusal mimari proje yarışmalarından birçok ödül alan Kutlu Bal’ın, yazılı ve görsel medyada kısa yazıları, söyleşi ve röportajları, ulusal ve uluslararası yayınlarda projeleri yayınlandı. Profesyonel iş yaşamına ek olarak 2012-2013 yılları arasında GÜMF’de 2013-2014’de ESOGÜ’de yarı 2015-2016’da Atılım Üniversitesinde, 2016-2017’de TOBB ETÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev aldı. 2013 yılı itibariyle MD1927 üyesidir.

Luca Molinari

Luca Molinari

Mehtap Kocaman

Mehtap Kocaman

Mehtap Kocaman, başta konut, ticari ve karma kullanımlı yapılar olmak üzere, farklı ölçekte pek çok projenin tasarımı ve yönetimini gerçekleştirmiş, İstanbul merkezli bağımsız bir mimardır. Lisans eğitimini İTÜ’de 2001 senesinde tamamladı. 2004’te “Plansız Konut Alanları için İyileştirme Yaklaşımlarının Değerlendirilmesi ve Kuştepe Örneğinde İrdelenmesi” başlıklı tezi ile aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı. Mimarlık hayatına 2005 senesinde Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi’nde başlayan Kocaman, kısa sürede büyük sorumluluklar aldı ve birçok büyük ölçekli projeyi başarıyla tamamladı. İlerleyen süreçlerde Suyabatmaz/Demirel, DNA, Avcı Mimarlık gibi ofislerde ulusal ve uluslararası projelerde tasarımcı baş mimar olarak çalıştı. DNA ile birlikte katıldığı “Kiler Grubu-Konut ve Ticaret Konulu Proje Yarışması”nda birincilik ödülü aldı. Akabinde bu projenin uygulama ekibini kurdu ve yürüttü.

Bu deneyimlerin sonucunda, Ocak 2017’de MK Mimarlık’ı kuran Kocaman çeşitli villa ve çok katlı konut projelerinin mimarisi ve iç mimarisinin tasarım ve uygulamalarını yürütmektedir. Kocaman, aynı zamanda Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümünde öğretim görevlisi olarak, modern mimaride yaklaşımlar, sunum teknikleri, yapı teknolojileri dersleri vermekte ve mimari proje stüdyosu yürütmektedir.

Mert Eyiler

Mert Eyiler

Antalya’ya doğdu. Mimarlık eğitimine 1991’de Anadolu Üniversitesi’nde başladı. 1995’te İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. 1997’de Mimar Sinan Üniversitesi Yapı Bilgisi kürsüsünden Yüksek Lisans derecesini aldı. 2000’de Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Ortamında Mimarlık doktora programına başladı, ancak tamamlamadı. 2002’de mimarlık dışında konuşmalar(?)’ı tasarladı. 2004′te, Yaşam Çevresi ve Proje Fikir Sunumu dallarında Ulusal Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterildi. Okul sonrası mimarlık eğitimi için 1996-2004 yılları arasında Nevzat Sayın ile çalıştı. NSMH için üretti. 2006’da “ev” bir mimarlık sergisinin ve 2007’de X. İstanbul Bienali için, StüdyoKahem -Masum bir Eylem projesi için- ile ‘Bugünün Ütopyası, Geçmişin Gerçeği’ oluşuşuna katkı sağladı/üretti… 2009’da İstanbul Mimarlar Odası Kent düşleri Atölyesi kapsamında Tepebaşı için LUSID çalışmasına katıldı. 2010 yılında “Architectural Design” dergisinde “Transforming Turkey: Eight Emerging Practices” adlı makalede, Türkiye coğrafyasında öne çıkan ilk sekiz ekip arasında gösterildi. 2012 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülünü aldı. 2014’te 10X’i yayinladi. 2016’da the European Architecture Center tarafindan, 40 yaş alti 40 mimar seckisine deger goruldu…ve Londra’ya adim atti.. Istanbul’da ve Londra’da çalisiyor / yasiyor / uretiyor //.. (https://youtu.be/29glsrdN82w)

Murat Sönmez

Murat Sönmez

Elazığ’da doğdu. 1998 yılında ESOGÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl ESOGÜ Mimarlık bölümünde akademik kariyerine başladı. 2002 yılında Gazi Üniversitesinden “Simulakr ve Simülasyon kavramları üzerinden kent okuması” başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesini almıştır. 2003-2009 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümünde, 2009-2010 yılları arasında Hollanda’da Eindhoven Teknik Üniversitesinde akademik kariyerine devam etmiştir. Bu süreçte “Cephe-yüzey kavramı tartışmaları” başlıklı tezi ile doktorasını tamamlamıştır. Teorik çalışmalar ile pratikteki uygulamaları birleştirmek isteği ile 2011 yılında MRTS Mimarlık Ofisini kurarak çeşitli tasarım ve uygulamalar gerçekleştirmiştir. Katıldığı ulusal ve uluslarası mimari proje yarışmalarında birçok ödül almıştır. Halen TOBB ETÜ Mimarlık Bölümünü öğretim Üyesi olarak akademik kariyerine devam etmekte olup 2013 yılından beri “Yıkım Ekibi” adı altında mimari tasarım stüdyosu çalışmaları sürdürmektedir.

Mimar-mimarlık-toplum ilişkilerinde tasarımı/mimarı özgün kılacak “düşünsel ve yapısal araçlar üretmeye” odaklanan bir anlayış ile mimarın düşüncelerine hükmeden toplumsal tahakkümleri tartışarak, mimari ve kent mekanına yönelik deneysel çalışmalar ve bunların mekânsal karşılığı stüdyo öğrencilerinin katıldığı uluslararası mimari proje yarışmaları yaptırmaktadır. Aynı zamanda, yürütücülüğünü yaptığı Yapı Teknolojileri dersinde, Mimarlık birinci sınıf öğrencileri ile, “yapma eylemine/kavramına” odaklanmaktadır. Bu bağlamda, “Yapım Ekibi” ile konstrüksiyonun şiirselliğine odaklanarak mimarın soyut/maddesiz düşüncelerinin somut hale gelmesinde, düşünceden yapıma gelişen süreci tartışmaktadır. Bu ders kapsamında yapılan çalışmalar birçok yerde sergilenmiş ve çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. Mimarlığın ve mimar profilinin, güncel toplumsal ve teknolojik gelişmeler bağlamında, yeniden tanımlanmasının bir zorunluluk olduğu görüşünü benimseyerek “yıkarak yapmak” düşüncesine dair kuramsal ve pratik çalışmalarını ve araştırmalarını sürdürmektedir.

Murat Tabanlıoğlu

Murat Tabanlıoğlu

(RIBA – Chartered ve AIA-Int’l. Assoc. üye) Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. Viyana’da önemli mimarlarla kazandığı deneyimle Türkiye dönerek 1990 yılında babası Dr. Hayati Tabanlıoğlu ile birlikte Tabanlıoğlu Mimarlık’ı kurdu. 1994 yılında Hayati Tabanlıoğlu’nun vefatına kadar birçok önemli projede birlikte yer aldı. Çeşitli üniversitelerde mimari stüdyo dersi veren Murat Tabanlıoğlu, yurt içi ve yurt dışında konferanslar vermeyi sürdürüyor.. 2013 Agakhan Ödülleri Master Jüri Üyesi olan Tabanlıoğlu, AIA, WAF gibi uluslararası yarışmalarda ve ulusal değerlendirmelerde jüri üyelikleri yapmaktadır. Murat Tabanlıoğlu,2014 Venedik Bienali 14’ncü Uluslararası Mimarlık Sergisinde ilk kez yer alan Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü üstlendi.

Neslihan Işık

Neslihan Işık

Markaların ürün geliştirme planlamalarında, markanın bulunmak istediği yer ile ürünleri arasındaki boşluğu kapatmak üzere, Neslihan Işık NIID firması altında Poltrona Frau, Capellini ve Herman Miller gibi dünya çapındaki firmalara Stratejik Marka Danışmanlığı veriyor. Ayrıca ekolojik yapılar ile Dünyanın daha iyi yaşanan bir yer olmasına katkıda bulunuyor. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Los Angeles Art Center College of Design Ürün Tasarımı mezunu. Bu iki disiplin birçok farklı markalar ile projeler yönetmesine olanak sağladı. Acer ve BMW başta olmak üzere bir çok sponsor proje üzerinde çalıştı.

1998’de Milano’da Studio Marianelli ile küçük ev aletleri üzerine çalıştı. 1999’da Herman Miller için bir açık ofis sistemi geliştirdi. Bu Tasarım Steven Spielberg’in AI Artificial Intelligence film dekorunda kullanıldı. Daha sonraki 4 yıl San Francisco’da Eight Inc. ile Steve Jobs’un vizyonu Apple global mağaza konsept tasarım ve uygulamasını gerçekleştirdi. 2004’te İstanbul’a dönerek aile şirketi BMS’nin yönetimine geçti.

Nilüfer Kozikoğlu

Nilüfer Kozikoğlu

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve Architectural Association Mimarlık Okulu Tasarım Araştırma Laboratuvarı mezunudur. Meslek pratiğini Nilüfer Kozikoğlu Mimarlık Ajansinda, prototip ve materyal üzerine üretim ve araştırmalarını Urban Atölye’de sürdürüyor, 2005 yılından bu yana farklı üniversitelerde konuk öğretim görevlisi olarak seminar dersleri ve tasarım stüdyoları yürütüyor.Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül aldı. Projeleri arasında Alman Kızılhaçı için hastane, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için yerleşim planlaması, İstanbul Üniversitesi hastaneleri planlama stratejisi, Kayseri’de psikiyatri hastanesi projesi gibi ölçeklerde projeler yaptı. Çeşitli yarışmalardan dereceleri var. İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yıldız ve İstanbul Teknik üniversiteleri Mimarlık Bölümlerinde seminer ve tasarım stüdyolarında davetli öğretim görevlisi oldu. Halen Bilgi Üniversitesinde stüdyoya giriyor ve MEF Üniversitesinde malzeme sistemleri ve hesaplamalı tasarım üzerinde seminer yürütüyor.

Sergi, atölye ve araştırma projelerinde uluslararası ve yerel işbirlikleri yaptı, Lifli Strüktürler Projesi Garanti Galeri’de 2008 de sergilendi. Materyal ve mimari sentaks ağ yapıları ve hesaplamalı tasarım yöntemleri araştırmalarını Sayasaya girişimi altında topluyor. Architecture Foundation tarafından düzenlenen Istanbul-Londra değişim programında 2009’da İstanbul’u temsil edecek üç mimardan biri olarak seçildi. Dergi ve akademik yayınlarda makaleleri bulunur. Yerli yabancı yayınlarda projeleri basıldı. Kozikoğlu malzemeden kentsele ölçekler-arası ilişkilerle ilgileniyor, malzemenin özdeksel kaliteleriyle organik ve sentetik bileşenlerin farklı halleri ve kompozisyonlarına yönelik çalışmaktadır. Mekanın “hareketli” ve “canlılık” özelliklerine odaklı projelerinde hem el işçiliği ve yerellik, hemde sayısal teknolojiler ve hesaplamalı tasarıma yer vermektedir.

Oral Göktaş

Oral Göktaş

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 2005 yılında Mimar, 2009 yılında Yüksek Mimar dereceleri ile mezun oldu. 2007 yılında Sevince Bayrak ile beraber halen çalışmalarını sürdürdüğü mimarlık ofisi SO?’yu kurdu. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller aldı. Uygulanan projeleri Mies Van Der Rohe ve Aga Khan gibi ödüllere aday gösterildi. 2013 yılında İstanbul Modern ve MoMA/PS1’ın ortak programı olan Yeni Mimarlık Programı’nda Göğe Bakma Durağı başlıklı projeleri ile birinci seçildiler. Kraliyet Sanat Akademisi’nde (Londra, 2015); MAXXI’de (Roma, 2015) ve İstanbul’da projeleri uygulandı; Kayıp Bariyer adlı eserleri MAXXI’nin kalıcı mimarlık koleksiyonuna eklendi. Yakın zamanda tamamlanan projeleri Beylikdüzü Atatürk Kültür Merkezi Binası, İstanbul Tasarım Bienali kapsamında sergilenen “Sudaki Umut” projesi ve Palanga Mimari ve Sanat Çiftliği’nde uygulanan kümes projesidir. Bunların dışında 2016 yılından beri MEF Üniversitesi’nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak da çalışmaktadır.

Orhan Ersan

Orhan Ersan

1982 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretimini burada tamamladı.2003 yılında S.D.Ü. Mimarlık bölümünden mezun oldu. 2003-2006 yılları arasında D.E.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Bina Bilgisi Ana Bilim Dal’ında ” Tüketim Toplumunda Mekansal Örgütlenme,Alışveriş Merkezleri Üzerine Bir İnceleme” isimli yüksek lisans tezini tamamladı. Mezun olduktan sonra İzmir’de çeşitli mimarlık bürolarında çalıştı, 2005 yılında Deniz Dokgöz ve Ferhat Hacıalibeyoğlu ile birlikte İkiartıbir Mimarlık bürosunu kurdu. İkiartıbir Mimarlık bünyesinde katılmış olduğu ulusal mimari proje yarışmalarında 11’i birincilik olmak üzere 33 ödül aldı. İzmir Mimarlık Merkezi, Kadirli Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi, DEÜ Doğu Kapısı, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi, Mezitli Belediye Hizmet Binası gibi yapıları inşa edildi. 2006’dan bu yana D.E.Ü., Yaşar Ün., İYTE ‘de mimari proje stüdyoları yürütmekte, ayrıca davetli olarak proje jürilerine katılmaktadır. Yarışmalar üzerine düzenlenen çeşitli ulusal sempozyum, çalıştay ve panellere davetli konuşmacı olarak katıldı, yarışmalar pratiği ile ilgili olarak bildiriler ve makaleler hazırladı.

Ralph Wiegmann

Ralph Wiegmann

Ralph Wiegmann; iF International Forum Design GmbH’nın CEO’sudur. 1995 yılından beri, iF DESIGN AWARD ( TASARIM ÖDÜLLERİNİN) uluslararası itibarını ilerletmede ve başarılı organizasyonunu sağlamada belirleyici bir rol oynar. Dünyadaki faaliyetleri ve özellikle Avrupa & Asya kıtalarındaki uzun yıllara dayanan deneyimi sayesinde, tasarım sektörünü yakından takip ederek, gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Asya kıtasında yaratıcı endüstri & tasarım projeleri yaratmıştır ve sektörel iş birliklerini yürütmektedir. ICSID (Uluslararası Endüstriyel Tasarım Derneği Uluslararası Konseyi) üyesidir.

Sait Ali Köknar

Sait Ali Köknar

Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde birinci sınıf tasarım stüdyolarından sorumlu öğretim üyesi. Tasarım felsefesi, araçları ve tarihine ilişkin araştırmalar yürütüyor. Lisans eğitimini İTÜ’de, Archiprix ödülü alan bitirme projesiyle 1996 yılında tamamladı. Aynı okulda yüksek lisans ve doktora eğitimi aldı. Lisans öğrenciliği sırasında TMÖB mimarlık öğrencileri buluşması organizasyonlarında yer aldı. Karabey Limited, Mono, DS mimarlık gibi ofislerde çalıştıktan sonra 2001 yılında araştırma görevlisi olarak girdiği İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde ayrıldığı 2017 yılına kadar sinema ve mimarlık, tasarım teorisi, mimarlık ve eleştiri konularında çeşitli derslerde ve mimari proje stüdyolarında görev aldı. Doçentliğini 2015 yılında Mimari Tasarım alanında tamamladı. Akademisyen, eğitimci ve araştırmacı olarak Betonart Yazokulu moderatör ve küratörlükleri, Roterdam Mimarlık ve İstanbul Tasarım bienali katılımları, Vitra Çağdaş Mimarlık Dizisi ‘Mutluluk Fabrikaları’ ve Güncel Türkiye Mimarlığı 2017 sergisi küratörlüğü, Betonart Dergisi yayın kurulu üyelikleri bulunuyor.

Sven Fuchs

Sven Fuchs

Sven Fuchs, Braunschweig Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi alarak 2004 yılında Dipl.-Ing ile mezun oldu. Eğitimine devam ederken Hamburg’daki Spielbudenplatz uluslararası mimarlık yarışmasında Planungsring Mumm + partnerliği ile birincilik ödülü aldı. Okul bittikten sonra yoğun bir şekilde bilgisayar destekli üretim yöntemleri ve geniş formatlı CNC-freze makineleri ile, müşteriler için modelleme ve 3D boyutlandırmalar yaptı. Sven Fuchs 2006 yılından beri GRAFT ile birlikte çalışmaktadır. Uzun yıllardır sahip olduğu mimarlık deneyimine ek olarak stratejik kavram geliştirme konusunda da uzmandır. Asıl çalışma alanları arazi planlaması, kentsel gelişim, konut ve ticari binalardır. Bugün, GRAFT’ın müşterileri çalışarak ile başarılı sonuçlar almaktadır. Sven Fuchs,2018 yılında GRAFT’a ortak oldu ve halen çalışmalarına ek olarak insan kaynaklarından sorumlu pozisyonda görev almaktadır.

Tarık Yaşar

Tarık Yaşar

2006 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2006 – 2013 yılları arası çeşitli ofislerde mesleki çalışmalarına devam etti. 2013 yılı yaz döneminden beri kurucusu olduğu TYLA ile mesleki pratiğine devam etmektedir. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası düzeyde hem mesleki alanlarda hem de tasarım yarışmalarında bir çok ödül almaya hak kazandı.